Sokáig gondolkodtam szükség van-e egyáltalán függönyökre. Imádom a hatalmas üveg felületeket. A ház előtt van egy nagy előkert, a ház mögött pedig olyan hosszú a telek, körben nem látnak a szomszédok, így leskelődők elleni (jó magyar szokás) védekező funkciója nincs. Azonban nem egyedül lakberendezek, férjnek is van beleszólása, és megvétózta a függönymentes ház ötletemet. Na de nem adtam ám fel egyből a harcot, kompromisszumos megoldásra jutottunk, az étkező-konyhába, fürdőkbe nem kerül függöny, a hálókba és az utca felőli nappaliba viszont igen.
Az alaphelyzet, hogy valamennyi függöny csak kell. A lakásból el nem hozzuk, hiszen azok oda lettek tervezve, itt mások a méretek, nem beszélve a stílusról. Egy jól kiválasztott függöny hangulatossá varázsolja a tereket. Le nem írom, hogy otthonossá, nem egy függönytől lesz az, de segíthet az összképen.
Függönyvásárlásnál a legfontosabb dolog, hogy 100-150%-os redőzéssel kell számolni, ahhoz, hogy szép legyen a függöny esése, vagyis az ablak szélességének minimum kétszeresét kell megvásárolni. Nekem a legnagyobb fejtörést az okozta, hogy a hatalmas ablakok (pl. 150×150) akkor nem nem nyomják össze a teret igazán, ha a plafon közelébe erősítjük a függönysínt és a padlóig ér a függöny. Ezt nehéz kivitelezni, hiszen a radiátorok az ablakok alá kerülnek, ha elhúzzuk a függönyt télen, gátoljuk a meleg levegő áramlását. Ezért olyan megoldások után kutattam, amikkel orvosolható ez a probléma.
Sajnos nagyon drágán vehetünk borzasztó függönyöket. Ma még mindig nagy divat az organza minden színben és mintában. Engem ezzel a világból ki lehetne kergetni.
Ha nem szeretnél mellényúlni, akkor érdemes a következőket átgondolni:
Minél több kérdést teszünk fel magunknak, annál jobban kirajzolódik majd milyen is az ideális függöny számunkra. Érdemes úgy választani, hogy ne a függöny uralja a teret, szobát, ha csak nem ez a fő célunk.
Alább található pár inspirációs kép, amelyet a saját házunkhoz válogattam össze.